Aby sme nemuselí zadavať všetky argumenty ručne po jednom, môžeme všetky informácie zapisať do nejakého súboru a potom ich poslať príkazu. Slúží k tomu presmerovanie vstupu. Robíme to príkazom <.
Napríklad: Ak chceme vyhľadať viac kľučových slov v manuálových stránkach napišeme ich do súboru. a použijeme presmerovenie vstupu
apropos < subor.txt
Podobne ako môžeme presmerovať vstup, mžeme presmerovať aj výstup programu. Zapíše výsledok vykonaného príkazu do súboru miesto na obrazovku. slúži nato operátor > .Ak súbr neexistuje vytvorí ho, ak existuje prepiše ho.Ak chceme doplniť do existujúceho súboru použijeme operátor >>.
apropos console > vypis.txt
Môžeme presmerovať výstup jedneho programu na vstup ďalšieho programu. Slúži k tomu | (pipe). Výzera to následovne:
ps | grep root
Vypíše spustené procesy uživateľom root.
Ak potrebujeme nájsť nástroj k nejakému učelu a nevieme presne jeho názov, môžeme použiť nástroj apropos. Slúží k vyhľadávaniu podľa kľučových slov z názvu a popisu v manuálových stránkach.
Napríklad: Ak chceme najsť všetky programy ktoré majú niečo spoločné s príkazovým riadkom zadame: apropos console
Ak chceme vedieť čo program robí môžeme zobrazíť manuálové stránky alebo môžeme vyvolať skratený popís, ktorý sa z ních prebere z Description. Slúži nato príkaz: whatis
U väčšiny programov a utilit funguje prepinač --version. Ak teda v príkazovom riadku napíšeme cat --version, vypíše nám číslo verzie ktorú používame.
Najjednoduchšie vyvolanie napovedy k príkazu je --help alebo --h. Po zadaní sa vypišu základné prvky ovládania programu.
Ak nás zaujma kde je nástroj alebo program uložený, môžeme k tomu použiť nástroj which. Napríklad which perl. Výstupom bude plná cesta k miestu, kde je nainstalovany: /usr/bin/perl
whereis nám vráti cestu k binárnému súboru, ktorým program spustíme a tiež cestu k manuálovej stránke programu.
napríklad: whereis perl
výsledok: perl: /usr/bin/perl /etc/perl /usr/lib/perl /usr/share/perl /usr/share/man/man1/perl.1.gz
Ak máme v systéme nainštalovaný balíček bash-completion, ktorý rozširuje množinu funkcií príkazového riadku, môžeme pomocou klavesu [TAB] dopĺňať aj parametre príkazu.Napíšeme cat --sh[TAB] a bash dopĺní cat --show- ako vidíme príkaz nedoplnílo až do konca, lebo sú ďalšie možností. Ak ich chceme vypísať stlačíme 2x [TAB] a dostaneme výpis:
--show-all --show-nonprinting
--show-ends --show-tabs
Aby sme mohli spustiť nejaké príkazy s časovým oneskorením použijeme príkaz sleep. Ako parameter mu zadaveme číselný údaj, ktorý vyjadruje čas v sekundách, ktorý bude systém čakať, kým vykoná nasledujúcí príkaz.
sleep 10; mc
Príkazy môžeme odeliť ; a príkazy sa postupne vykonajú nezavisle na tom či sa predchadzajúci prebehol úspešne.
clear; mc
Ak chceme aby sa ďalšie príkazy spustili iba po uspešnom vykonaní predchadzajúceho príkazu použijeme && (logické AND)
clear && mc
Tak isto môžeme vyžadovať spustenie ďalšieho príkazu ak predchadzajúci skončil neuspešne
ttt || startx