Táto kapitola obsahuje rýchly prehľad o inštalácii vydania Ubuntu 10.04 LTS Server Edition. Viac informácií sa nachádza na stránke Inštalačná príručka Ubuntu.
Táto časť hovorí o rôznych aspektoch, ktoré je potrebné zvážiť pred začatím inštalácie.
Vydanie Ubuntu 10.04 LTS Server Edition podporuje dve hlavné architektúry: Intel x86 a AMD64. Nasledujúca tabuľka zobrazuje odporúčané hardvérové požiadavky. V závislosti od toho, čo potrebujeme, môže postačovať aj menšie vybavenie ako je uvedené. Avšak ak tieto požiadavky odignorujeme, môže sa stať, že budeme sklamaní.
Tabuľka: Odporúčané minimálne požiadavky
Typ inštalácie |
Operačná pamäť |
Voľné miesto na disku |
|
---|---|---|---|
Základný systém |
Úplná inštalácia |
||
Server |
128 megabajtov |
500 megabajtov |
1 gigabajt |
Vydanie Server Edition poskytuje základný systém pre všetky ostatné serverové aplikácie. Jeho minimalistický návrh poskytuje platformu pre požadované služby, ako sú napríklad súborové a tlačové služby, web hosting, email hosting, atď.
Požiadavky pre UEC sú dosť odlišné. Požiadavky pre koncové rozhranie sa nachádzajú v časti “požiadavky na rozhranie” a požiadavky pre uzly UEC zasa v časti “Požiaqdavky uzlov”.
Existuje niekoľko rozdielov medzi vydaniami Ubuntu Server Edition (vydanie určené pre servery) a Ubuntu Desktop Edition (vydanie určené stolné počítače). Je potrebné poznamenať, že obe verzie používajú rovnaké apt zdroje softvéru. Takže je rovnako jednoduché nainštalovať serverové aplikácie vo vydaní Desktop Edition, ako aj vo vydaní Server Edition.
Rozdiely medzi oboma vydaniami je ten, že vo vydaní Server Edition nie je grafické prostredie X window, ďalej v inštalačnom procese a v tom, že používajú rozdielne jadrá Kernel.
![]() |
Ak ste sa rozhodli použiť 64-bitovú verziu Ubuntu pre 64-bitové procesory, nebudete obmedzený adresným priestorom pamäte. |
---|---|
Ak chceme vidieť všetky nastavenia jadra, môžeme ich nájsť v súbore /
boot/config-2.6.31-server
. Stránka v anglickom jazyku Linux Kernel in a Nutshell je tiež výborným zdrojom, kde sa dá dozvedieť viac o nastaveniach jadra.
Pred inštalovaním Ubuntu Server Edition by sme sa mali presvedčiť, či máme všetky dáta zo systému odzálohované. Informácie o zálohovaní sa nachádzajú v časti Zálohovanie.
Ak neinštalujeme operačný systém na čistý počítač, bude potrebné zmeniť rozdelenie diskových oddielov na našom disku, aby sa vytvorilo miesto pre Ubuntu.
Pri rozdeľovaní nášho disku, by sme mali byť pripravený na možnosť straty všetkých dát, ktorá môže nastať v dôsledku chyby počas prerozdeľovania diskových. Programy používané v inštalácii sú celkom spoľahlivé, väčšina z nich je preverená rokmi používania, ale vykonávajú aj deštruktívne činnosti.
Základné kroky inštalácie vydania Ubuntu Server Edition z CD sú rovnaké ako pri inštalovaní ktoréhokoľvek iného operačného systému z CD. Na rozdiel od vydania Desktop Edition, vydanie Server Edition neobsahuje grafický inštalačný program. Vydanie Server Edition miesto neho používa textový režim.
home
.
![]() |
Ak nie ste v akomkoľvek bode inštalácie spokojný s predvoleným nastavením, použite "Vrátiť späť" a získate detailnú inštalačnú ponuku, ktorá Vám umožní upraviť predvolené nastavenia. |
---|---|
Na niektorých miestach v inštalačnom procese si môžeme vyvolať pomocníka poskytovaného inštalačným systémom. Ak tak chceme urobiť, stlačíme F1.
Znovu zdôrazňujeme, že detailnejšie inštrukcie sa nachádzajú na stránke Inštalačná príručka Ubuntu.
Počas inštalácie vydania Server Edition sa nám zobrazí možnosť nainštalovať ďalšie súčasti z CD. Balíky súčastí sú zoskupené podľa typu služby, ktoré poskytujú.
Cloud computing: Walrus storage service - služba poskytujúca úložisko
Cloud computing: all-in-one cluster - klaster typu všetko v jednom
Cloud computing: Cluster controller - Správca klastra
Cloud computing: Node controller - Správca uzla
Cloud computing: Storage controller - Správca úložiska
Cloud computing: top-level cloud controller - Hlavný správca mraku
DNS server: Vyberie BIND DNS server a jeho dokumentáciu.
LAMP server: Vyberie zostavu Linux/Apache/MySQL/PHP server.
Mail server: Táto súčasť vyberie rôzne užitočné balíčky pre bežne používaný poštový server.
OpenSSH server: Vyberie balíčky potrebné pre OpenSSH server.
PostgreSQL databáza: Táto súčasť vyberie balíčky klienta a servera databázy PostgreSQL.
Print server: Táto súčasť nastaví systém ako tlačový server.
Samba File server: Táto súčasť nastaví váš systém tak, aby sa stal súborovým serverom Samba, čo je užitočné najmä v sieťach s kombináciou systémov Windows a Linux.
Tomcat server: Nainštaluje Apache Tomcat a ďalšie potrebné súčasti Java, gcj, atď.
Virtual machine host: Obsahuje balíčky potrebné pre spustenie virtuálnych počítačov KVM.
Ručný výber balíčkov: Spustí nástroj apptitude umožňujúci vybrať balíčky jednotlivo.
Inštalovanie skupín balíčkov je vykonávané pomocou nástroja tasksel. Jeden z najvýznamnejších rozdielov medzi Ubuntu (alebo Debianom) a ostatnými GNU/Linux distribúciami je to, že inštalované balíky sa zároveň nakonfigurujú pomocou rozumných predvolených hodnôt, poprípade si vyžiadajú potrebné informácie. Preto, keď inštalujeme súčasť, balíky sa nielen nainštalujú, ale i nakonfigurujú tak, aby poskytovali ucelenú službu.
Viac informácií o Výpočtovom mraku (Cloud Computing) sa nachádza v časti UEC.
Po ukončení inštalačného procesu môžeme zobraziť zoznam dostupných súčastí zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
tasksel --list-tasks
![]() |
Výstup zobrazí zoznam súčastí z iných distribúcií založených na Ubuntu ako napríklad Kubuntu a Edubuntu. Príkaz tasksel môžete spustiť aj bez parametrov, čím sa otvorí ponuka rôznych dostupných súčastí. |
---|---|
Zoznam balíčkov, ktoré boli nainštalované danou súčasťou môžeme zobraziť zadaním parametra --task-packages. Napríklad, ak chceme zobraziť zoznam balíčkov nainštalovaných súčasťou DNS Server, zadáme toto:
tasksel --task-packages dns-server
Výstupom príkazu by mal byť zoznam:
bind9-doc
bind9
Takže ak sme nenainštalovali niektorú zo súčastí počas inštalácie systému, a neskôr sme zistili, že pre nový LAMP server potrebujeme aj DNS server, jednoducho vložíme CD a zadáme príkaz:
sudo tasksel install dns-server
Existuje niekoľko spôsobov ako prejsť zo staršej verzie Ubuntu na novšiu. Táto časť poskytuje prehľad odporúčaných metód.
Odporúčaným spôsobom, ako prejsť na novšiu verziu vydania Server Edition, je použite nástroja do-release-upgrade. Je to časť balíka update-manager-core, ktorá nemá žiadne grafické závislosti a je súčasťou základnej inštalácie.
Systémy založené na Debiane môžu byť tiež aktualizované pomocou príkazu apt-get dist-upgrade. Avšak je odporučené použiť príkaz do-release-upgrade, pretože dokáže vykonať zmenu konfigurácie systému, ktorá je niekedy potrebná pri prechode na novšiu verziu.
Ak chceme prejsť na novú verziu, do príkazového riadka zadáme príkaz:
do-release-upgrade
Pomocou príkazu do-release-upgrade je tiež možné prejsť na vývojovú verziu Ubuntu. Ak to chceme urobiť, použijeme prepínač -d:
do-release-upgrade -d
![]() |
Prechod na vývojovú verziu nie je odporúčaný pri ostrej prevádzke. |
---|---|
RAID je metóda, akou sa nastavuje viacero pevných diskov tak, aby sa správali ako jeden, pričom sa redukuje pravdepodobnosť katastrofickej straty dát pri zlyhaní disku. RAID je implementovaný buď ako softvérový (keď operačný systém vie o oboch diskoch a aktívne oba spravuje) alebo hardvérový (keď špeciálny radič vytvorí dojem, že v systéme je iba jeden disk a jednotlivé disky spravuje bez toho, aby o tom vedel operačný systém).
Softvérový RAID zahrnutý v aktuálnych verziách Linuxu (a Ubuntu) je založený na ovládači 'mdadm' a pracuje veľmi dobre, lepšie ako niektoré takzvané 'hardverové' RAID radiče. Táto časť vás prevedie inštaláciou vydania Ubuntu Server s použitím dvoch diskových oddielov RAID1 na dvoch fyzických diskoch, jedného oddielu pre / a druhého pre swap.
Budeme nasledovať inštalačné kroky, až kým sa nedostanete ku kroku Rozdelenie diskov. Potom:
Vďaka nastaveniu oblastí teraz môžme nastaviť diskové pole:
![]() |
Ak chcete použiť RAID5, potrebujete najmenej tri disky. Použitie RAID0 alebo RAID1, vyžaduje iba dva disky. |
---|---|
Teraz by sme mali vidieť zoznam diskov a RAID zariadení. Ďalším krokom je formátovanie a nastavenie ich bodu pripojenia. Zariadenie RAID budeme považovať za bežný lokálny disk, ktorý môžeme rovnako naformátovať a pripojiť.
Ak nastavíme, že koreňová oblasť má byť v poli RAID, inštalátor sa nás opýta, či chceme systém zavádzať v degradovanom stave. Podrobnosti sa nachádzajú v časti “Degradované pole RAID”.
Inštalačný proces bude potom normálne pokračovať.
Počas dlhej prevádzky počítača môže nastať porucha disku. Ak je takýto disk súčasťou softvérového poľa RAID, operačný systém prepne pole do tzv. degradovaného stavu.
Ak pole prejde do degradovaného stavu kvôli možnosti poškodenia dát, Ubuntu Server sa po 30 sekundách reštartuje do tzv. initramfs režimu. Keď je initramfs zavedený, objaví sa na pätnásť sekúnd výzva umožňujúca opustiť tento režim a zaviesť systém alebo sa pokúsiť o ručnú opravu. Naštartovanie do initramfs môže ale aj nemusí byť želaným správaním, najmä ak ide o vzdialený počítač. Zavedenie systému do degradovaného poľa môže byť nastavené rôznymi spôsobmi:
sudo dpkg-reconfigure mdadm
/etc/initramfs-tools/conf.d/mdadm
. Tento súbor má tú výhodu, že pomocou neho dokážeme predkonfigurovať správanie systému a môžeme ho ručne upravovať:
BOOT_DEGRADED=true
![]() |
Nastavenie v súbore môže byť prevážené parametrom jadra Kernel. |
---|---|
Po zavedení systému môžeme pole buď opraviť, ako sa hovorí v časti “Údržba poľa RAID”, alebo skopírovať dôležité dáta na iný počítač kvôli neopraviteľnému zlyhaniu hardvéru.
Nástroj mdadm sa dá použitý na zobrazenie stavu poľa, pridanie diskov do poľa, odobranie diskov, atď:
sudo mdadm -D /dev/md0
Voľba -D hovorí mdadm, aby zobrazil detailné informácie o zariadení /dev/md0
. Cestu /dev/md0
nahradíme prislúchajúcou cestou zariadenia RAID.
sudo mdadm -E /dev/sda1
Výstup bude veľmi podobný príkazu mdadm -D. Ak chceme iný disk, zmeníme /dev/sda1
.
sudo mdadm --remove /dev/md0 /dev/sda1
Cesty /dev/md0
a /dev/sda1
zmeníme na prislúchjúce cesty k zariadeniu RAID a disku.
sudo mdadm --add /dev/md0 /dev/sda1
Niekedy disk prejde do chybného stavu, aj keď nie je fyzicky poškodený. Takýto disk zvyčajne stačí z poľa odstrániť a znova ho pridať. Pole sa potom znova zosynchronizuje. Ak sa disk nezosynchronizuje s poľom, znamená to, že je asi chybný.
Súbor /proc/mdstat
tiež obsahuje užitočné informácie o systémových zariadeniach RAID:
cat /proc/mdstat
Personalities : [linear] [multipath] [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10]
md0 : active raid1 sda1[0] sdb1[1]
10016384 blocks [2/2] [UU]
unused devices: <none>
Nasledujúci príkaz je výborný na sledovanie stavu synchronizácie diskov:
watch -n1 cat /proc/mdstat
Ak chceme sledovanie pomocou nástroja watch prerušiť, stlačíme Ctrl+c.
Ak bolo potrebné vymeniť disk kvôli chybe, po výmene a zosynchronizovaní disku je ešte potrebné nainštalovať grub. Ak chceme grub nainštalovať na nový disk, zadáme príkaz:
sudo grub-install /dev/md0
Cestu /dev/md0
nahradíme prislúchajúcou cestou k poľu RAID.
Problematika diskových polí RAID je vďaka množstvu spôsobov, akým môžu byť nastavené, veľmi rozsiahla. Viac informácií sa nachádza v anglickom jazyku na nasledujúcich stránkach:
Správca logických zväzkov (LVM) umožňuje správcom vytvoriť logické zväzky z jedného alebo viacerých fyzických diskov. LVM zväzky môžeme vytvoriť na štandardných oddieloch vytvorených na fyzických diskoch, ale aj na oddieloch diskového poľa RAID. Zväzky môžu byť aj rozšírené, čo systémom poskytuje väčšiu flexibilitu, keď potrebujeme niečo zmeniť.
Vedľajším efektom sily a flexibility LVM je jeho väčšia komplikovanosť. Pred tým, ako sa pustíme do inštalácie LVM, bude lepšie, ak sa oboznámime s niektorými termínmi.
Použitie LVM si ukážeme na na príklade, v ktorom pripojíme priečinok /srv
k zväzku LVM. Počas počiatočnej inštalácie použijeme iba jeden fyzický zväzok (PV), ktorý bude časťou skupiny zväzkov (VG). Ďalší PV pridáme po skončení inštalácie, aby sme demonštrovali, ako sa dá VG rozšíriť.
Pri inštalácii systému máte k dispozícii niekoľko možností, ktoré nastavia LVM. Možnosť "Sprievodca - použiť celý disk a nastaviť LVM", ktorá Vám umožní použiť časti voľného priestoru pre LVM, "Sprievodca - použiť celý disk a nastaviť šifrované LVM", alebo Manuálne nastaviť oddiely a nastaviť LVM. Ak chceme nastaviť systém tak, aby súčasne používal LVM aj štandardné diskové oddiely, musíme vybrať manuálny spôsob.
Existuje niekoľko užitočných nástrojov, ktoré zobrazujú informácie o LVM:
Teraz, keď sme úspešne použili srv ako LVM zväzok, pridáme druhý disk, vytvoríme fyzický zväzok (PV), pridáne ho do skupiny zväzkov (VG), rozšírime logický zväzok srv
a nakoniec rozšírime súborový systém. V tomto príklade teda predpokladáme, že sme do systému už pripojili druhý disk. Tento pevný disk bude mať označenie /dev/sdb
. UPOZORNENIE: pred tým, ako začnete skúšať tieto príkazy, presvedčte sa, či už náhodou nemáte /dev/sdb
priradené k inému disku. Ak tieto príkazy vykonáte nad diskom, ktorý nie je prázdny, môžete stratiť všetky dáta. V našom príklade použijeme celý disk ako fyzický zväzok (Vy však môžete urobiť na disku najskôr oddiely a potom ich použiť ako samamostatné fyzické zväzky)
sudo pvcreate /dev/sdb
sudo vgextend vg01 /dev/sdb
sudo lvextend /dev/vg01/srv -l +511
Voľba -l umožní rozšíriť logický zväzok pomocou PE. Voľba -L umožňuje logický zväzok rozšíriť pomocou jednotiek Mega, Giga, Tera bajty.
sudo umount /srv
sudo e2fsck -f /dev/vg01/srv
Voľba -f nástroja e2fsck skontroluje disk aj napriek tomu, že vyzerá byť prázdny.
sudo resize2fs /dev/vg01/srv
mount /dev/vg01/srv /srv && df -h /srv