Ubuntu ponúka komplexný systém pre správu balíkov, t.j. pre inštaláciu, aktualizáciu, konfiguráciu a odobratie softvéru. Okrem toho, že nám Ubuntu poskytne prístup k vyše 24 000 zotriedených softvérových balíkov pre náš počítač, systém pre správu balíkov vyrieši aj vzájomné závislosti balíkov a kontrolu aktualizácií softvéru.
Existujú viaceré nástroje, ktoré spolupracujú so správcom balíkov Ubuntu od jednoduchých príkazov príkazového riadka, ktoré môžu byť jednoducho zautomatizované správcom systému, až po jednoduché grafické rozhranie, ktoré je ľahko ovládateľné aj pre nováčikov.
Systém správy balíkov Ubuntu je odvodený od rovnakého, ako používa GNU/Linux distribúcia Debian. Súbory balíkov obsahujú všetky potrebné súbory, metadáta a inštrukcie pre implementáciu jednotlivých funkcionalít alebo softvérových aplikácií pre náš počítač.
Súbory balíkov Debianu majú väčšinou príponu '.deb' a sú väčšinou uložené v Zdrojoch softvéru (repozitároch), ktoré predstavujú zbierku balíkov nachádzajúcich sa na rôznych médiách ako napríklad disky CD-ROM alebo Internet. Balíky sú väčšinou prekompilované do binárneho tvaru, preto je ich inštalácia rýchla a nevyžadujú ďalší softvér pre kompilovanie softvéru.
Mnoho komplexnejších balíkov používa koncept závislostí. Závislosti sú prídavné baliky, ktoré sú požadované hlavným balíkom k tomu, aby správne fungoval. Napríklad balík pre syntézu hlasu Festival závisí od balíka libasound2, čo je balík obsahujúci zvukovú knižnicu ALSA, ktorá je potrebná na prehrávanie zvuku. Aby Festival správne fungoval, musí byť tento balík a ostatné závislé balíky nainštalované. Systém správy balíkov Ubuntu to urobí automaticky.
dpkg je správca balíkov pre systémy postavené na Debiane. Umožňuje inštalovať, odstraňovať a zostavovať balíky, ale na rozdiel od ostatných systémov na správu balíkov nemôže automaticky sťahovať a nainštalovať balíky a ich závislosti. Táto časť príručky hovorí o tom, ako sa dá dpkg využiť na správu lokálne nainštalovaných balíkov:
dpkg -l
dpkg -l | grep apache2
Výraz apache2 môžeme nahradiť menom akéhokoľvek iného balíka, časťou mena alebo môžeme použiť tzv. regulárny výraz.
dpkg -L ufw
dpkg -S /etc/host.conf
base-files: /etc/host.conf
Výstup hovorí, že súbor /etc/host.conf
je súčasťou balíka base-files.
![]() |
Mnoho súborov je počas inštalačného procesu automaticky vygenerovaných. Preto o niektorých súboroch v systéme súborov príkaz dpkg -S nevie zistiť, ku ktorému balíku prislúchajú. |
sudo dpkg -i zip_2.32-1_i386.deb
Názov zip_2.32-1_i386.deb
zmeníme na príslušný názov .deb súboru.
sudo dpkg -r zip
![]() |
Odinštalovanie balíkov pomocou dpkg vo väčšine prípadov NEODPORÚČAME. Je lepšie použiť správcu balíkov, ktorý rieši závislosti, aby bol systém stále v konzistentnom stave. Napríklad ak odinštalujete balík pomocou dpkg -r, odstránite síce balík zip, ale iné balíčky, ktoré sú od neho závislé nemusia potom správne fungovať. |
Viac o možnostiach dpkg sa dozvieme na stránkach man: man dpkg.
Príkaz apt-get je mocný nástroj príkazového riadka, ktorý pracuje s Advanced Packaging Tool (APT) - rozšíreným balíkovacím nástrojom a vykonáva také funkcie ako inštalovanie nových softvérových balíkov, aktualizáciu existujúcich softvérových balíkov, aktualizáciu zoznamu balíkov a dokonca aj prechod na novú verziu celého systému Ubuntu.
Vďaka tomu, že sa jedná o jednoduchý nástroj príkazového riadka, apt-get poskytuje správcom servera mnoho výhod oproti ostatným nástrojom na správu balíkov. Niektoré z výhod sú napríklad jednoduché použitie pri terminálovom (SSH) pripojení a možnosť použitia v skriptoch, čo umožňuje jeho automatické naplánované spúšťanie pomocou nástroja cron.
Príklady najčastejšieho použitia nástroja apt-get:
sudo apt-get install nmap
sudo apt-get remove nmap
![]() |
Viaceré balíky: Pri inštalovaní alebo odstraňovaní môžete zadať viaceré balíky oddelené medzerami. |
---|---|
/etc/apt/sources.list
. Ak chceme aktualizovať lokálne uložený zoznam balíkov a zahrnúť do neho posledné zmeny v zdrojoch softvéru, zadáme príkaz:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Informácie o tom, ako prejsť na novú verziu Ubuntu sa nachádzajú v časti Prechod na novú verziu.
Akcie príkazu apt-get
ako inštalovanie a odstraňovanie balíkov súzaznamenávané do súboru /var/log/dpkg.log.
Ďalšie informácie o používaní APT sa dozvieme v anglickom jazyku na stránke Debian APT User Manual alebo zadaním:
apt-get help
Aptitude je nadstavba systému Advanced Packaging Tool (APT) s textovým rozhraním. Poskytuje mnoho funkcií na správu balíkov, ako inštalovanie, odstraňovanie a aktualizovanie, ktoré sa väčšinou vykonávajú stlačením jedného malého písmena.
Nástroj Aptitude je prispôsobený na použitie v textovom prostredí terminálu, aby správne fungovali všetky kľúčové príkazy. Aptitude môžeme spustiť zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
sudo aptitude
Po spustení Aptitude uvidíme ponuku v hornej časti obrazovky a dve ďalšie časti okna pod ním. Horná časť obsahuje kategórie balíkov ako napríklad Nové balíky alebo Nenainštalované balíky. Dolná časť obsahuje informácie, ktoré sa vzťahujú na balíky a kategórie balíkov.
Používanie Aptitude na správu balíkov je relatívne jednoduché, pretože používateľské rozhranie umožňuje jednoducho vykonať bežné úlohy. Nasledujúce príklady demonštrujú, ako sa tieto bežné úlohy spojené so správou balíkov dajú urobiť pomocou Aptitude:
Pri prezeraní zoznamu balíkov vo vrchnej časti okna je v prvom stĺpci zobrazený aktuálny stav balíka, ktorý môže obsahovať tieto skratky opisujúce stav balíka:
Ak chceme ukončť Aptitude, jednoducho stlačíme na klávesnici q a potvrdíme, že chceme skončiť. V ponuke Aptitude sa nachádza mnoho ďalších funkcií, vyvoláme ju stlačením F10 na klávesnici.
Balík unattended-upgrades môžeme použiť na automatickú inštaláciu aktualizovaných balíkov. Môžeme ho nastaviť tak, aby aktualizoval všetky balíky alebo iba inštaloval bezpečnostné aktualizácie. Nainštalujeme ho zadaním príkazu do príkazového riadka:
sudo apt-get install unattended-upgrades
Nástroj unattended-upgrades sa konfiguruje pomocou súboru /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades
. Otvoríme ho a upravíme nasledujúce nastavenia tak, ako potrebujeme:
Unattended-Upgrade::Allowed-Origins {
"Ubuntu jaunty-security";
// "Ubuntu jaunty-updates";
};
Niektoré balíky môžeme dať na čiernu listinu, aby sa neaktualizovali automaticky. Ak chceme zakázať automatickú aktualizáciu niektorého balíka, dopíšeme ho do zoznamu:
Unattended-Upgrade::Package-Blacklist {
// "vim";
// "libc6";
// "libc6-dev";
// "libc6-i686";
};
![]() |
Dve lomítka “//” znamenajú poznámku, čokoľvek za "//" sa nebude spracovávať. |
---|---|
Keď chceme povoliť automatické aktualizácie, otvoríme súbor /etc/apt/apt.conf.d/10periodic
a nastavíme príslušné konfiguračné voľby apt:
APT::Periodic::Update-Package-Lists "1";
APT::Periodic::Download-Upgradeable-Packages "1";
APT::Periodic::AutocleanInterval "7";
APT::Periodic::Unattended-Upgrade "1";
Predchádzajúca konfigurácia aktualizácii zoznamu balíkov určuje, že sa dostupné aktualizácie stiahnu a nainštalujú každý deň. Lokálne stiahnuté archívy sa vymažú každý týždeň.
Viac informácií o konfigurácii periodických volieb apt sa nachádza v hlavičke sktiptu /etc/cron.daily/apt
.
Výstupy unattended-upgrades budú zaznamenávané do súboru /var/log/unattended-upgrades
.
Nastavením hodnoty Unattended-Upgrade::Mail v súbore /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades
povolíme nástroju
unattended-upgrades, aby posielal správcovi emaily obsahujúce podrobnosti o balíkoch, ktoré je potrebné aktualizovať alebo majú iný problém.
Iný užitočný nástroj je apticron. Nástroj apticron nastaví úlohu pre plánovač cron, ktorá bude emailom odosielať správcovi informácie o balíkoch, ktoré je potrebné aktualizovať spolu so sumárom zmien každého balíka.
Ak chceme nainštalovať nástroj apticron, zadáme príkaz:
sudo apt-get install apticron
Keď je nástroj nainštalovaný, môžeme nastaviť emailovú adresu v súbore /etc/apticron/apticron.conf
, na ktorú sa budú odosielať emaily:
EMAIL="spravca@nieco.sk"
Konfigurácia zdrojov softvéru systému Advanced Packaging Tool (APT) je uložená v súbore /etc/apt/sources.list. V tejto časti si ukážeme, ako sa do tohto súboru pridávajú a odstraňujú zdroje softvéru.
Jednoduchý príklad súboru /etc/apt/sources.list nájdete na tejto stránke príklad konfiguračného súboru APT.
Súbor môžeme otvoriť a pridať alebo odobrať zdroje softvéru. Napríklad, ak chceme vypnúť požiadavku na vloženie Ubuntu CD-ROM disku, ktorá sa zjavuje pri operáciách s balíkmi, jednoducho zapoznámkujeme príslušný riadok pre CD-ROM, ktorý sa nachádza hneď na začiatku tohto súboru:
# no more prompting for CD-ROM please
# deb cdrom:[Ubuntu 10.04_Lucid_Lynx - Release i386 (20070419.1)]/ lucid main restricted
Ako dodatok ku oficiálnym zdrojom podporovaných balíkov pre Ubuntu existujú prídavné, komunitami spravované zdroje softvéru, ktoré môžu pridať tisíce ďalších balíkov. Dva najpopulárnejšie zdroje softvéru sú Universe a Multiverse. Tieto zdroje nie sú oficiálne podporované Ubuntu, ale pretože sú spravované komunitou, poskytujú balíky, ktoré môžeme bezpečne používať na našom počítači.
![]() |
Balíky v zdroji Multiverse majú často licenčné obmedzenia, ktoré bránia v ich distribúcii spolu so slobodným operačným systémom, a ich použitie je v niektorých krajinách nelegálne. |
---|---|
![]() |
Upozorňujeme, že ani jeden zo zdrojov Universe a Multiverse neobsahujú oficiálne podporované balíky. Preto pre tieto balíky nemusia byť dostupné bezpečnostné aktualizácie. |
---|---|
Existuje ešte mnoho ďalších dostupných zdrojov, z ktorých niektoré obsahujú len jeden balík, napríklad ak ho poskytuje vývojár vyvýjajúci iba jednu aplikáciu. Pred použitím takéhoto neštandardného zdroja by sme mali byť vždy veľmi opatrní. Pred použitím takéhoto zdroja je potrebné dôkladne preskúmať zdrojové kódy jeho balíkov, pretože takéto balíky môžu spôsobiť nestabilitu alebo nefunkčnosť nášho systému.
V základnom stave sú zdroje softvéru Universe a
Multiverse zapnuté, ale ak ich chcete vypnúť, zakomentujte v súbore /etc/apt/sources.list
tieto riadky:
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu lucid universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu lucid universe multiverse
deb http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid universe
deb-src http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid universe
deb http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-updates universe
deb-src http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-updates universe
deb http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid multiverse
deb-src http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid multiverse
deb http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-updates multiverse
deb-src http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-updates multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu lucid-security universe
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu lucid-security universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu lucid-security multiverse
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu lucid-security multiverse
Väčšina informácií, ktoré sme použili v tejto kapitole, je dostupná na stránkach man a veľa je tiež dostupných online.