Hlavný mechanizmus pre tlač a tlačové služby v Ubuntu zabezpečuje Common UNIX Printing System (CUPS). Tento tlačový systém je voľne dostupná, prenositeľná tlačová vrstva, ktorá sa stala novým štandardom pre tlač skoro vo všetkých Linuxových distribúciách.
CUPS spravuje tlačové úlohy a požiadavky a umožňuje sieťovú tlač prostredníctvom štandardného protokolu Internet Printing Protocol (IPP) a ponúka podporu pre široký rozsah tlačiarní od ihličkových až po laserové. CUPS tiež podporuje PostScript Printer Description (PPD), automatickú detekciu sieťových tlačiarní a funkcie pre jednoduchú konfiguráciu cez webové administračné rozhranie
Ak chceme nainštalovať CUPS na počítač so systémom Ubuntu, použijeme príkaz sudo spolu s príkazom apt-get a pridáme názov balíka, ktorý chceme nainštalovať. Kompletná inštalácia CUPS má mnoho závislostí, ale všetky sa nainštalujú zadaním jedného príkazu. CUPS teda nainštalujeme zadaním príkazu:
sudo apt-get install cupsys
Po autentifikácii heslom používateľa sa balíky stiahnu a nainštalujú. Po skončení inštalácie by sa mal server CUPS automaticky naštartovať.
Ak nastanú problémy, chybové hlásenia servera CUPS
si môžeme pozrieť v súbore: /var/log/cups/error_log
.
Ak súbor záznamov neposkytuje dostatočné informácie pre vyriešenie problému, môžeme zvýšiť podrobnosť záznamov systému CUPS pomocou direktívy LogLevel v konfiguračnom súbore (viď nižšie) z predvolenej hodnoty "info" na "debug" alebo dokonca "debug2", pri ktorom sa bude zaznamenávať všetko. Po vyriešení problému by sme nemali zabudnúť vrátiť pôvodné nastavenie, aby sa súbor so záznamom nestal príliš veľký.
Správanie servera CUPS sa konfiguruje prostredníctvom direktív v súbore /etc/cups/cupsd.conf
. Konfiguračný súbor systému CUPS má rovnakú sysntax ako hlavný konfiguračný súbory servera Apache, preto používateľom, ktorí poznajú konfiguračný súbor servera Apache, nebude robiť problém ani konfiguračný súbor systému CUPS. Teraz si ukážeme niekoľko základných konfiguračných možností.
![]() |
Pred úpravou akéhokoľvek konfiguračného súboru by ste si mali vytvoriť kópiu originálneho súboru a nastaviť ho iba na čítanie, aby ste mohli nastavenia porovnať s pôvodnými hodnotami a v prípade potreby ich vrátiť späť. Vytvorte kópiu súboru |
---|---|
sudo cp /etc/cups/cupsd.conf /etc/cups/cupsd.conf.original
sudo chmod a-w /etc/cups/cupsd.conf.original
ServerAdmin: Ak chceme zmeniť emailovú adresu administrátora servera CUPS, jednoducho v obľúbenom textovom editore upravíme riadok ServerAdmin v súbore /etc/cups/cupsd.conf
na príslušnú hodnotu. Napríklad, ak sme administrátorom servera CUPS a naša emailova adresa je 'jhrasko@nieco.sk', zmeníme riadok ServerAdmin takto:
ServerAdmin jhrasko@nieco.sk
/etc/cups/cupsd.conf
a pridáme nasledujúcu Listen direktívu:
Listen 127.0.0.1:631 # existujúce nastavenie pre spätnú väzbu
Listen /var/run/cups/cups.sock # existujúce nastavenie pre socket
Listen 192.168.10.250:631 # nové nastavenie pre LAN rozhranie a port 631 (IPP)
V predchádzajúcom príklade môžeme zapoznámkovať alebo vymazať nastavenie pre spätnú väzbu (127.0.0.1), ak nechceme, aby cupsd načúval na tomto rozhraní, ale chceme, aby načúval iba na Ethernetovom rozhraní lokálnej siete (LAN). Ak chceme aby načúval na všetkých rozhraniach, ktoré sú na danom počítači, vrátanie zariadenia spätnej väzby Loopback, môžeme vytvoriť záznam Listen s názvom stanice - napríklad socrates:
Listen socrates:631 # nastavenie pre všetky rozhrania na stanici s názvom 'socrates'
alebo použitím direktívy Port miesto direktívy Listen:
Port 631 # Načúva na porte 631 na všetkých rozhraniach
Viac informácií o direktívach konfiguračného súboru servera CUPS si môžeme pozrieť na manuálových stránkach zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
man cupsd.conf
![]() |
Vždy, keď urobíte zmeny v konfiguračnom súbore |
---|---|
sudo /etc/init.d/cupsys restart
![]() |
CUPS sa dá konfigurovať a monitorovať cez webové rozhranie, ktoré je dostupné na adrese http://nazovstanice:631/admin. Webové rozhranie sa dá použiť na vykonanie všetkých správcovských úloh týkajúcich sa tlačiarní. |
---|---|
Aby sme mohli vykonávať správcovské úlohy cez webové rozhranie, musíme mať buď povolené konto používateľa root na serveri alebo sa prihlásiť ako používateľ patriaci do skupiny lpadmin. Kvôli bezpečnosti CUPS odmieta autentifikovať používateľov bez hesla.
Keď chceme pridať používateľa do skupiny lpadmin, spustíme nasledujúci príkaz:
sudo usermod -aG lpadmin menopozivatela
Ďalšia dokumentácia je dostupná z webového rozhranie na karte Documentation/Help.