Subversion je systém s otvoreným zdrojovým kódom na správu verzií. Pomocou Subversion, môžete zaznamenať históriu zdrojových súborov a dokumentov. Spravuje súbory a priečinky v čase. Strom súborov je umiestnený v centrálnom úložisku. Úložisko je veľmi podobné súborovému serveru s tým rozdielom, že si pamätá každú zmenu vykonanú v súboroch a priečinkoch.
Subversion: stručný návod
Aby sme mohli pristupovať k úložisku systému Subversion cez HTTP protokol, musíme nastaviť webový server. Správnu funkčnosť so systémom Subversion vykazuje webový server Apache2. Návod, ako nainštalovať webový server Apache2, nájdeme v časti HTTPD - webový server Apache2. Aby sme mohli do úložiska systému Subversion pristupovať cez HTTPS protokol, musíme nainštalovať a nastaviť digitálny certifikát pre webový server Apache 2. Návod na nastavenie digitálneho certifikátu nájdeme v časti Nastavenie HTTPS.
Subversion nainštalujeme zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
sudo apt-get install subversion libapache2-svn
V tomto kroku budeme predpokladať, že máme nainštalované vyššie spomínané balíky. V tejto časti si povieme, ako môžeme vytvoriť úložisko systému Subversion a vstúpiť do projektu.
Úložisko systému Subversion môžeme vytvoriť zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
svnadmin create /cesta/k/uložisku/projektu
Po vytvorení úložiska môžeme naimportovať súbory do úložiska. Import do priečinka spustíme zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
svn import /cesta/k/import/priečinku file:///cesta/k/úložisku/projektu
Do úložísk systému Subversion sa dá vstúpiť rôznymi spôsobmi - cez lokálny disk alebo pomocou rôznych sieťových protokolov. Umiestnenie úložiska však vždy zadávame vo forme URL adresy. V nasledujúcej tabuľke je popis rôznych metód prístupu.
Tabuľka 14.1. Metódy prístupu
Schéma |
Spôsob prístupu |
---|---|
file:// |
Priamy prístup do úložiska (ak je na lokálnom disku) |
http:// |
Prístup cez protokol WebDAV k Apache2 web serveru s podporou Subversion |
https:// |
Rovnaký ako http://, len spolu s SSL šifrovaním |
svn:// |
Prístup cez vlastný protokol k svnserve serveru |
svn+ssh:// |
Rovnaký ako svn://, ale cez SSH tunel |
V tejto časti si ukážeme, ako nastaviť Subversion, aby všetky tieto metódy prístupu fungovali. Povieme si len o základných nastaveniach. Viac informácii sa nachádza v knihe svn book.
Toto je najjednoduchšia metóda prístupu. Nevyžaduje, aby bol spustený nejaký serverový proces Subversion. Táto metóda prístupu sa používa na prístup z rovnakej stanice ako je tá, na ktorej je umiestnené úložisko Subversion. Syntax príkazu, ktorý zadáme do príkazového riadka je nasledujúci:
svn co file:///cesta/k/uložisku/projektu
alebo
svn co file://localhost/cesta/k/uložisku/projektu
![]() |
Ak nezadáme názov stanice, je potrebné použiť tri lomky (///) -- dve pre protokol (file:// ) a jedno ako označenie kmeňového priečinka súborového systému. Ak zadáme názov stanice (localhost), stačia iba dve lomky (//). |
---|---|
Oprávnenia k úložisku závisia od oprávnení použíitých v súborovom systéme. Ak používateľ má právo na čítanie a zápis, môže prečítať obsah úložiska a zapisovať do neho.
Ak chceme do úložiska Subversion pristupovať cez protokol WebDAV, musíme nastaviť webový server Apache 2. Musíme pridať nasledujúce riadky medzi zančky <VirtualHost> a </VirtualHost> do konfiguračného súboru /etc/apache2/apache2.conf
:
<Location /svn>
DAV svn
SVNParentPath /home/svn
AuthType Basic
AuthName "Názov nášho úložiska"
AuthUserFile /etc/subversion/passwd
<LimitExcept GET PROPFIND OPTIONS REPORT>
Require valid-user
</LimitExcept>
</Location>
![]() |
Predchádzajúce konfiguračné riadky predpokladajú, že úložisko Subversion bolo vytvorené v priečinku |
---|---|
Aby bolo možné importovať a dokladať súbory do úložiska Subversion cez protokol HTTP, je potrebné, aby úložisko vlastnil používateľ HTTP. V systéme Ubuntu sa HTTP používateľ volá www-data. Vlastníka úložiska zmeníme zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka:
sudo chown -R www-data:www-data /cesta/k/úložisku
![]() |
Po zmene vlastníka úložiska na www-data nebude možné importovať a odosielať súbory do úložiska pomocou príkazu svn import file:/// pod iným používateľom než je www-data. |
---|---|
V ďalšom kroku vytvoríme súbor /etc/subversion/passwd
, ktorý bude obsahovať autentifikačné informácie o používateľoch.
Súbor vytvoríme zadaním nasledujúceho príkazu do príkazového riadka (ten vytvorí súbor a pridá prvého používateľa):
sudo htpasswd -c /etc/subversion/passwd meno_pouzivatela
Ak chceme pridať ďalších používateľov, môžeme vynechať prepínač "-c" inak by bol súbor nanovo vytvorený. Použijeme teda takýto príkaz:
sudo htpasswd /etc/subversion/password meno_pouzivatela
Po spustení príkazu bude potrebné zadať heslo. Po zadaní hesla sa pridá používateľ. Odteraz sa nový používateľ bude môcť pripojiť do úložiska spustením nasledujúceho príkazu:
svn co http://menoservera/sv
![]() |
Heslo sa bude prenášať ako bežný text. Ak sa obávate odchytenia hesla, je potrebné použiť SSL šifrovanie. Viac informácii je v nasledujúcom texte. |
---|---|
Spôsob pripojenia do úložiska Subversion cez protokol WebDAV s SSL šifrovaním (https://) je podobný prístupu http:// s tým rozdielom, že musíme nainštalovať a nastaviť digitálny certifikát pre webový server
Apache2.
Keď chceme použiť SSL spolu so Subversion pridáme konfiguráciu Apache2 uvedenú vyššie do súboru /etc/apache2/sites-available/default-ssl
. Viac informácií o nastavovaní Apache2 spolu so SSL nájdeme v časti Konfigurácia HTTPS.
Môžeme nainštalovať digitálny certifikát podpísaný certifikačnou autoritou alebo nainštalovať sebou podpísaný certifikát.
Za predpokladu, že máme nainštalovaný a nastavený digitálny certifikát pre webový server Apache 2, môžeme vstúpiť do úložiska Subversion tak, ako je to popísané v predchádzajúcej časti. Spôsob prístupu je presne ten istý, s tým rozdielom, že na prístup do úložiska Subversion použijeme protokol https://.
Po vytvorení úložiska Subversion môžeme nastaviť prístupový protokol. Otvoríme súbor /cesta/k/úložisku/projektu/conf/svnserve.conf
a nastavíme riadenie prístupu. Napríklad, ak chceme nastaviť autentifikáciu, odpoznámkujeme nasledujúce riadky v konfiguračnom súbore:
# [general]
# password-db = passwd
Po odpoznámkovaní predchádzajúcich riadkov môžeme upraviť zoznam používateľov v súbore passwd. Otvoríme súbor passwd, ktorý sa nachádza v rovnakom priečinku a pridáme nového používateľa
. Syntax je nasledovná:
menopouzivatela = heslo
Viac informácií sa dozviete priamo v súbore.
Teraz môžeme vstúpiť do úložiska Subversion cez vlastný protokol svn://, buď z rovnakého alebo vzdialeného počítača, spustením príkazu svnserve. Syntax je nasledovná:
$ svnserve -d --foreground -r /cesta/k/úložisku
# -d -- režim démona
# --foreground -- spustí na popredí (užitočné pre ladenie)
# -r -- poskytnúť ako kmeňový priečinok
Viac informácie o príkaze získame po zadaní:
$ svnserve --help
Po spustení tohto príkazu Subversion začne načúvať na predvolenom porte (3690). Ak sa chceme pripojiť do úložiska project, musíme spustiť nasledujúci príkaz v príkazovom riadku:
svn co svn://nazovstanice/project project --username meno_pouzivatela
Ak je server tak nastavený, vyžiada si zadanie hesla. Po autentifikácii sa porovná kód s úložiskom Subversion. Ak chceme synchronizovať úložisko s lokálnou kópiou projektu, môžeme použiť príkaz svn update. Syntax príkazu je nasledovná:
cd priečinok_projektu ; svn update
Viac informácií o používaní podpríkazov príkazu svn sa dozvieme v referenčnej príručke. Napríklad, ak sa chceme dozvedieť viac o príkaze co (checkout), spustíme nasledujúci príkaz v príkazovom riadku:
svn co help
Konfigurácia a spustenie serverového procesu je rovnaká ako pri metóde svn://. Detaily sa nachádzajú v predchádzajúcej časti. V tomto kroku predpokladáme, že sme už vykonali predchádzajúce kroky a že sme spustili Subversion server pomocou príkazu svnserve.
Predpokladáme tiež, že je na počítači spustený ssh server, ktorý umožňuje pripojenia. Aby sme sa o tom uistili, prihlásime sa k počítaču pomocou ssh. Ak sme sa prihlásili, všetko funguje správne. Ak sa nám prihlásiť nepodarilo, je potrebné najskôr odstrániť tento problém. Návod, ako nainštalovať a nastaviť ssh server, sa nachádza v časti OpenSSH server.
Protokol svn+ssh:// sa používa na prístup k úložisku Subversion pomocou SSL šifrovania. Dátový prenos je šifrovaný pomocou tejto metódy. Ak sa chceme pripojiť do úložiska (napríklad pomocou príkazu checkout), použijeme nasledujúcu syntax:
svn co svn+ssh://nazovstanice/var/svn/repos/project
![]() |
Pri použití tejto metódy je potrebné použiť celú cestu (/cesta/k/úložisku/projektu) k úložisku Subversion. |
---|---|
Ak je server tak nastavený, vyžiada si prístupové heslo. Musíme zadať heslo, ktorým sa prihlasujeme cez ssh. Po prihlásení sa skontroluje kód z úložiska Subversion.