Používateľské rozhranie programu Pidgin sa dá prispôsobiť pomocou GTK tém a tém smajlíkov. Skiny špecifické pre aplikácie nebudú v Pidgine nikdy podporované. Túto skutočnosť veľa používateľov nevie pochopiť, takže tu je pokus o vysvetlenie.
Témy umožňujú meniť veľkosť a vzhľad písma, farbu rôznych prvkov rozhrania a niekedy aj ich rozmery. Všetko je dokonale premyslené a väčšine používateľov to vyhovuje. Skiny zachádzajú ďalej. Skiny umožňujú presúvať a niekedy aj skryť rôzne prvky rozhrania, čo tvorcovia skinov robia z neznámych príčin.
Takže používanie skinov vedie k nočným morám. Vývojári potom musia pri opravovaní chýb zisťovať aj to, aký skin používateľ používa. Je chyba programu, že používateľ nemôže zmeniť veľkosť písma alebo je to chyba skinu? Toto je veľmi zapeklitá situácia.
Aj témy síce sem tam umožňujú spraviť niektoré hlúposti, napríklad nastaviť rovnakú farbu pozadia a písma, ale tie sú relatívne rýchlo rozpoznané tvorcami témy. Používanie existujúcich GTK tém má aj tieto dve výhody:
Keďže GTK témy umožňujú iba prijateľné zmeny, nemusíme sa strachovať, či používateľ uvidí to isté rozhranie ako my, pretože témy nemenia náš kód.
Informácie o používaní tém nájdete na stránkach http://themes.freshmeat.net, http://art.gnome.org alebo prostredníctvom obľúbeného vyhľadávača, napríklad Google.
Predvolené umiestnenie tém v systéme Windows, kde sú uložené témy, je priečinok: C:\Program Files\Common Files\GTK\2.0\share\themes (Toto chceme zmeniť, pretože by to mal byť priečinok v profile používateľa a nie globálny priečinok).
Vzhľad písma v Pidgine sa dá meniť iba pri formátovaní odosielaných správ pri tých protokoloch, ktoré takéto formátovanie podporujú. Zobrazenie písiem, ktoré sa používajú v ostatných častiach programu Pidgin, sú nastavené v GTK+, čo je sada nástrojov, pomocou ktorej je vytvorené používateľské rozhranie. Ak používate Gnome, môžete tieto nastavenia zmeniť v ponuke Systém ⇒ Predvoľby ⇒ Vzhľad ⇒ Písma; písmo, ktoré sa používa pri konverzácii je písmo dokumentov, v ostatných častiach programu Pidgin je použíté písmo nastavené v položke písmo aplikácií.
Ak nepoužívame Gnome a chceme zmeniť nastavenie písma, je potrebné ručne upraviť súbor ~/.gtkrc-2.0 (alebo ~/.purple/gtkrc-2.0). Informácia o tom, kde sa nachádza tento súbor vo Windows, nájdete v tejto FAQ otázke. Ak súbor neexistuje, jednoducho ho môžeme vytvoriť.
Ako príklad toho, čo treba do tohto súboru napísať, ak chceme zmeniť veľkosť a typ fontu pre všetky GTK+ aplikácie uvedieme:
# Nastaví písmo pre všetky gtk aplikácie.
gtk-font-name = "Verdana 9"
Môžeme tiež zmeniť veľkosť písma pre ostatné časti:
# Toto je časť štýlov.
# Ak sa chystáte kopírovať tento príklad, skopírujte celý blok
# vrátane riadkou s "{" a "}".
style "imhtml-fix"
{
font_name = "Sans 10"
}
# Toto nastavuje štýl písma a sú tu zobrazené len niektoré komponenty.
# Ak sa chystáte kopírovať tento príklad, skopírujte riadky
# ,ktoré chcete
# Nastavenie pre oblasť konverzácie--tam, kde sa píšu správy
widget "*pidgin_conv_entry" style "imhtml-fix"
# Nastavenie pre panel s históriou správ--tam, kde sa čítajú správy
widget "*pidgin_conv_imhtml" style "imhtml-fix"
# Nastavenie pre prehliadač záznamov--tam, kde sú uložené logy
widget "*pidgin_log_imhtml" style "imhtml-fix"
# Nastavenie pre formátovateľné oblasti (IMHtml widgety) v určitých dialógoch
widget "*pidgin_request_imhtml" style "imhtml-fix"
# Nastavenie pre formátovateľné oznamovacie oblasti (opäť, IMHtml widgety)
widget "*pidgin_notify_imhtml" style "imhtml-fix"
Farba pozadia sa dá zmeniť jednoducho, nájdením správneho mena widgetu a nastavením príslušných hodnôt pre prvky bg. Ostatné widgety v Pidgine sa dajú zmeniť podobným spôsobom. Ak napríklad chceme zmeniť farbu pozadia pre skupinu, urobíme niečo takéto:
style "NoPidginGroupColor"
{
bg[ACTIVE] = "#FFFFFF"
}
widget "*pidgin_blist_treeview" style "NoPidginGroupColor"
Ak chceme zmeniť farbu pozadia a popredia v okne s konverzáciou, skúsme toto:
# Vytvorí štýl s názvom "inverted", v ktorom text a podklad budú naopak ako v normálnom stave
style "inverted"
{
text[NORMAL] = "#FFFFFF"
base[NORMAL] = "#000000"
}
# Nastaví "inverted" do konverzačnej oblasti--tam, kde sa píšu správy
widget "*pidgin_conv_entry" style "inverted"
# Nastaví "inverted" do panela s históriou správ--tam kde sa čítajú správy
widget "*pidgin_conv_imhtml" style "inverted"
Zmenu farieb môžete dosiahnuť aj zmenou GTK+ témy. Informácie o používaní tém nájdete na stránkach http://themes.freshmeat.net, http://art.gnome.org alebo pomocou obľúbeného vyhľadávača ako napríklad Google.
Windows:
Väčšina verzií programu Pidgin sa dá nastaviť ako priehľadná pomocou rozšírenia "Transparency", ktoré je súčasťou Pidginu pre Windows. Používateľom tiež odporúčame freeware nástroj PowerMenu, ktorý umožňuje nastaviť ktorékoľvek okno ako priehľadné.
Linux a ostatné*nixy:
Toto, bohužiaľ, Pidgin v Linuxe a ostatných platformách, ktoré používajú X11, nepodporuje.
Server X.org X11 poskytuje rozšírenie COMPOSITE, ktoré umožňuje, aby aplikácie boli priehľadné, ale je to funkcia X.org, ktorá je navyše závislá aj od úrovne podpory v GTK+. Podpora tejto funkcionality je naplánovaná pre GDK 2.12, ale my sa momentálne o implementáciu tejto funkcie nezaujímame. Pseudo-priehľadnosť, ktorú nastavujú niektoré programy (Skopírovanim časti pozadia, zmiešaním
a prilepením do okna) nebudeme v Pidgine nikdy podporovať.
Ak používate nástroje ako Compiz,
môžete priehľadnosť nastaviť globálne pre ktorékoľvek okno. Napríklad v Compize je štandardná metóda, ktorou sa mení krytie (opacity) okna Alt+koliesko myši. Táto metóda nevyžaduje žiadnu dodatočnú podporu od aplikácie.
Windows: Ak chceme mať zoznam priateľov vždy viditeľný na ploche, môžeme ho pridokovať k okraju pracovnej plochy. Používateľom tiež odporúčame freeware nástroj PowerMenu, ktorý umožňuje prišpendliť ktorékoľvek okno, aby bolo "vždy navrchu".
Unixové platformy: Informácie nájdete v dokumentácii manažéra okien.
Ak sa chystáte kopírovať tento príklad, skopírujte