Gratulujem ti, že si dostal túto knihu k narodeninám alebo pod stromček. Teta Margit z Veľkého Medera ti pôvodne chcela doniesť dve rôzne ponožky rôznych veľkostí a farieb (a ty by si ich aj tak nenosil, aj keby si do nich dorástol). Našťastie počula niekoho hovoriť o tejto vytlačiteľnej knihe, kto sa ju minulé Vianoce snažil naučiť robiť na počítači (vzdal to, keď začali hovoriť o myši), tak ho poprosila, či by jej nevytlačil jeden výtlačok pre teba. Buď rád, že si nedostal staré plesnivé ponožky.
Dúfam, že nie si príliš sklamaný, že som iba na recyklovanom papieri a že ťa neodradí môj nie celkom pekný názov (no dobre, vôbec nie je pekný), hovoriaci o “Výuke. . .”. Počkaj ale chvíľku a porozmýšľaj, ako sa teraz asi cítim. Keby som bola čarodejníkom z tých knižiek, ktoré máš na poličke v spálni, už by som mala asi pričarované zuby... alebo možno oči. Možno by som mala v sebe pohyblivé obrázky alebo by som vydávala plačlivé zvuky pri otváraní mojich stránok. Miesto toho som vytlačená na listoch formátu A4 so somárskymi ušami a ak som mala šťastie, som zviazaná v zložke alebo hrebeňovou väzbou. Ja viem, nemám oči.
Dala by som čokoľvek za sadu pekných ostrých zubov...
Nie je to však až tak zlé, ako to vyzerá. Aj keď nemôžem hovoriť... alebo dať ti po prstoch, ak ma nebudeš čítať... Môžem ti povedať niečo o tom, ako fungujú počítače. Nie o súčiastkách s drôtmi a čipmi a zariadeniach, ktorých sa nesmieš chytať, lebo by ťa pokopal elektrický prúd (to nie!!)— ale o veciach skrytých za drôtmi, čipmi a bitmi, ktoré robia z počítača užitočnú vec.
Je to trochu podobné myšlienkam, ktoré lietajú niekde vo vnútri tvojej hlavy. Keby sme nemali myšlienky, sedeli by sme na podlahe svojej izby, pozerali do prázdna a slintali si na tričko. Bez programov by boli počítače dobré možno len na podopieranie dverí a ani potom by neboli veľmi užitočné, pretože by sme o ne v noci zakopávali. Nie je nič horšie ako palec narazený v tme.
Som len kniha a napriek tomu to viem.
U vás doma môže niekde posedávať Playstation, Xbox alebo Wii—ten sa nezaobíde bez programov (Hier). Váš DVD prehrávač, chladnička a aj auto majú v sebe počítačové programy, aby nám dokázali lepšie pomôcť. DVD prehrávač má program, ktorý nám umožňuje nastaviť, čo chceme z DVD prehrať; chladnička môže mať jednoduchý program, ktorý dáva pozor, aby nežrala veľa elektriny, ale popritom udržala naše jedlo v chlade; vaše auto môže mať počítačový program, ktorý upozorňuje vodiča, že ide do niečoho naraziť.
Ten, kto vie napísať počítačové programy, môže urobiť rôzne užitočné veci. Vytvoriť vlastné hry. Upraviť webové stránky tak, aby boli farebnejšie a zaujímavejšie. Zostaviť si program, ktorý nám pomôže s domácou úlohou.
Dosť bolo rečí, poďme na niečo zaujímavejšie.